HOME               MONOLOGUES               TRAINING               LIVE SHOWS                  CONTACTS                 WORLD MONOLOGUE GAMES

View the Timeline

See who's made it to the World Monologue Games GLOBAL FINALS!

If a name is in any of these lists twice, they got two entries through

Watch out for the schedule

WORLD MONOLOGUE GAMES - GLOBAL FINALS

TIGERS (MAIN + SPRINT)
Sat 17th October 2020, 8pm AEST
Event link

  • Samuel Kennedy, Australia
  • Aliesha Whyte, Australia
  • Zara Strelen, Australia
  • Samuel Kennedy, Australia
  • Hilde Kirstein, South Africa
  • Hailey Keys, South Africa
  • Leané Nortje, South Africa
  • Danae Conradie, South Africa
  • Dané Herselman, South Africa
  • Hannah-May Farris, United Kingdom
  • Sophie Ainsworth, United Kingdom

ENDURANCE
Sat 17th October 2020, 10pm AEST
Event link

  • Jay Jay Jegathesan, Australia
  • Jay Jay Jegathesan, Australia
  • Helene Aderhold, Austria
  • Gabriela Martinez, El Salvador
  • Nelmarie Janse van Rensburg, South Africa
  • Michaela Short, United Kingdom

MAIN (AMATEUR)
Sun 18th October 2020, 9pm AEST

Event link

  • Patrick Wells, Australia
  • Mariah Stock, Australia
  • Enya Flett, Australia
  • Eveline Benedict, Australia
  • Tahira Appadoo, Australia
  • Megan Shirley, United Kingdom
  • Catherine Reid, United Kingdom
  • Jenni Quinn, United Kingdom
  • Patricia Alves, United Kingdom
  • Renae J Ellis, United Arab Emirates
  • Fatuma Balinda, Uganda
  • Nicole Cassandra Ngwenya, Zimbabwe
  • Alex Su, United States

ADULT SPRINT
Sat 24th October 2020, 8pm AEST
Event link

  • Mick Young, Australia
  • Helene Aderhold, Austria
  • Sara Anifowose, Italy
  • Kelvin Wong, New Zealand
  • Nelmarie Janse van Rensburg, South Africa
  • Amber Doig-Thorne, United Kingdom
  • James Elmes, United Kingdom
  • Bryony Reynolds, United Kingdom
  • Gabriella Enriocco, United Kingdom
  • Saaj Raja, United Kingdom
  • Mick Rowe, United Kingdom
  • Altara Michelle, United States

YOUTH (MAIN + SPRINT)
Sat 24th October 2020, 9:30pm AEST
Event link

  • Callum Treanor, Australia
  • Igor Ejmont, Australia
  • Ellie Stafford, Australia
  • Maeve Cox, Australia
  • Kate Storey, United Kingdom
  • Ilirian Bushi, United Kingdom
  • Ruby Wilson, United Kingdom
  • Victoria Mokumo, United Kingdom
  • Ruan Botha, South Africa
  • Blyde Schoeman, South Africa
  • Jan-Rudolf Britz, South Africa
  • Estee-Mari Smit, South Africa
  • Yahyaa Khan, Pakistan
  • Sami Hatem, Syria
  • Cecília Veras, Brazil
  • Peter Sansky-Traficanti, United States

MAIN (PROFESSIONAL)
Sun 25th October 2020, 9pm AEST
Event link

  • Victoria Darbro, Australia
  • Stephen Walker, Australia
  • Laura Daniella Bucci, Australia
  • Kelsie McDonald, Australia
  • James Elmes, United Kingdom
  • Helen Lauren, United Kingdom
  • Amber Doig-Thorne, United Kingdom
  • Roze Elisa, Netherlands
  • Alicia Blasingame, United States
  • Daniel Bristol, Canada
  • Tinarie Van Wyk Loots, South Africa
  • Morris Mwangi, Kenya
  • Bonnie Waack, Argentina
  • Sohaila Kapur, India
  • Karan Sharma, United Arab Emirates
  • Chen Tang, China
  • Shafin Azim, Hong Kong

Our sponsors


Thanks to our generous sponsors StarNow, The Casting Cartel and Arts Business Academy for donating prizes to the event. Click their logos to find out more about what they do.

Competition timeline             Terms & Conditions           Cont ac t            FAQ            Privacy
[bot_catcher]